Już w tym tygodniu poznamy wszystkich półfinalistów Líheň 2018!
Publisher: Próbownia
Data: 2018-04-09T20:06:43+02:00
95 Wyświetleń

Jeszcze tylko dwa koncerty eliminacyjne czekają na miłośników jednego z największych konkursów młodych muzyków Líheň 2018 w Czechach. Profesjonalne jury wybierze ostatnich półfinalistów.

W piątej rundzie w Hawierzowie o zwycięstwie zadecydował zaledwie jeden punkt, bo wszystkie występujące zespoły dały świetny koncert i zdobyły serca publiczności. Awansować może jednak tylko jeden, a został nim No Doe z Frydlantu nad Ostrawicą. Wydaje się, że decydujący głos miało ich zgranie. Wyprzedzili dzięki temu słowackie JOZEFOVEKONE oraz Sam-Ou-Hell ze Zdic. „Po muzykach było widać radość z grania, szczególnie po reprezentantach Słowacji, którzy świetnie bawili się z publicznością. Było widać, że muzyka jest tym najważniejszym, co ma ludzi cieszyć i bawić, a wyniki konkursu zeszły na drugi plan“ - zgodnie stwierdzili jurorzy.

W Hard Cafe w Karwinie zagrali tym razem wyłącznie reprezentanci Czech. Jako pierwsza wystąpiłą kapela Touchwood, o której można by powiedzieć, że dwie dziewczyny – wokalistka i saksofonistka – zawładnęły sceną. „Ich muzyka miała wręcz teatralny czy musicalowy charakter. Nazwałbym to piosenką studencką, bardzo przyjemnie było popatrzeć i posłuchać. Jako drugi wystąpił bluesowy skład Crispy Cheeks z Pragi. Było widać, że czują bluesa i to do tego stopnia, że momentami miałem wrażenie, że zapominali o publiczności, a grali po prostu dla siebie. Muzyka była dobrze dopracowana, ale brakowało nieco ekspresji i odwagi“ - opisał swoje wrażenia członek jury, Rudolf Schweser. Ostatecznie zwycięstwo stało się udziałem trzeciego w kolejności uczestnika. „Po zespole Kuležák z Brna spodziewałem się jakiegoś szkolnego rocka, sądziłem, że chłopcy sobie nie poradzą i zje ich trema. Jakie było moje zdziwienie, gdy rozbrzmiały pierwsze dźwięki, gra szła im wspaniale, a człowiek świetnie się przy tym bawił! Doskonały młody i utalentowany perkusista był świetnym motorem napędowym, nie bał się nawet zaśpiewać. Zarówno zdaniem jury, jak i słuchaczy Kuležák zasłużenie awansował do półfinału“ - ocenił juror.

Ostatnia runda eliminacyjna odbędzie się w czwartek 12 kwietnia w Jazz club w Hawierzowie i 13 kwietnia w Hard Cafe w Karwinie. „Zwycięzcy tej rundy zostaną ostatnimi półfinalistami Lihenia i w kolejnej rundzie zmierzą się o udział w Wielkim Finale. Wstęp na koncerty jak zawsze będzie bezpłatny. Z tego miejsca dziękujemy za wsparcie miastu Hawierzów i województwu morawsko-śląskiemu. Podziękowania należą się również naszym partnerom, którzy wspierają nasz konkurs finansowo oraz przekazując nagrody dla najlepszych zespołów“ - dodaje przedstawiciel organizatora, agencji Viking z Hawierzowa. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.lihen.cz oraz na profilu FB.