Líheň 2018 wygrali Polacy! (po raz czwarty)
Publisher: Próbownia
Data: 2018-06-05T16:41:36+02:00
287 Wyświetleń

Pierwszy raz w historii Wielki Finał największego środokowoeuropejskiego konkursu młodych muzyków Líheň rozegrał się pod gołym niebem w Ostravie. 2 czerwca przy brzegu rzeki Ostravicy na scenie Loděnice wystąpiło czterech finalistów spośród których ostateczny triumf świętowała grupa HURROCKAINE z Katowic.

Pierwsze dźwięki koncertu finałowego rozbrzmiały o godzinie 13 na trzeciej scenie Śląskoostrawskiego Rockfestu, szybko gromadząc wielu słuchaczy. Pierwszy z uczestników i jedyny reprezentant Czech – zespół Kuležák z Brna – zdecydowanie cieszył się swoim występem, tak samo jak występująca po nim kapela The Gang z Bratysławy – na czele z charyzmatyczną wokalistką. Tak samo grający jako trzeci HURROCKAINE z Katowic oraz ostatni HEAD2DOWN z Topoľčan (SK) w swój występ włożyli całą możliwą energię. Podjęcie ostatecznej decyzji o zwycięstwie nie było łatwe dla 24-osobowego jury. Różnica 2 głosów zdecydowała, że na pierwszym miejscu podium stanął katowicki HURROCKAINE, tuż za nimi The Gang, a na trzecim miejscu HEAD2DOWN. Szereg nagród, które przygotowała organizująca konkurs agencja Viking z Hawierzowa, ucieszył wszystkich uczestników, również tych, którzy zajęli ostatnie miejsce. 

„Pracy organizatorskiej było dużo, zwłaszcza jeśli chodzi o maraton koncertów na etapie eliminacji, ale opłaciło się i bardzo się cieszymy, że znów pomogliśmy kilku młodym twarzom w osiągnięciu popularności. Dodatkowo zwycięzca naszego konkursu spróbuje podbić również festiwal Colours of Ostrava. HURROCKAINE weźmie udział w preselekcji Jump into Colours gdzie będą mieli szansę zyskać miejsce podczas tego znanego w naszym regionie festiwalu. Poza tym, wśród nagród dla finalistów Líhnia znalazły się: zegarki czeskiej marki PRIM, wczasy organizowane przez biuro podróży Gargano, sprzęt muzyczny, nagrania w profesjonalnych studiach muzycznych, odzież marki Wayfarer“ – wymienił te główne nagrody dyrektor konkursu Marek Slonina, kierując również słowa podziękowania do wszystkich sponsorów. „Nie tylko im, ale również współorganizującym konkurs klubom Jazz club w Hawierzowie i Hard Cafe w Karwinie, wszystkim muzykom, jurorom, słuchaczom i wszystkim mniejszym partnerom należą się słowa wdzięczności. Ogromne "dziękuję" kierujemy również pod adresem województwa morawskośląskiego oraz miasta Hawierzów, bez których tegoroczna edycja po prostu by się nie odbyła. Dziękujemy także piwowarowi Radegast za wieloletnią współpracę“ – dodaje Slonina.

Organizatorzy przygotowali w tym roku wiele aktywności również dla publiczności, od konkursu PRIMrock, w którym można było typować zwycięzców, przez konkursy online, po specjalny BusFEsT, który dowoził chętnych na finał z bardziej oddalonych miejscowości. „Ostatni konkurs wciąż trwa – każdy, kto gościł podczas wielkiego finału może wkleić swoją fotkę z tego wydarzenia na nasz profil FB i wygrać ostatnie nagrody. I nie bójcie! Już pracujemy nad 18. edycją! Mamy nadzieję, że Líheň w zdrowiu dożyje swojej pełnoletności“ – dodają na koniec organizatorzy, podkreślając problem z finansowaniem tego typu kulturalnych wydarzeń. Więcej o konkursie, zdjęcia oraz ciekawostki można znaleźć na www.lihen.cz i na profilu FB.