Líheň wystartował po raz 17.!
Publisher: Próbownia
Data: 2018-03-07T21:25:55+01:00
167 Wyświetleń

Tym razem bez reklam, bez sponsora generalnego i z ograniczonymi środkami finansowymi rozpoczęła się 17. edycja międzynarodowego konkursu młodych muzyków Líheň w Czechach. Organizatorzy odnotowali 204 zgłoszenia od zespołów z całej Europy i już w czwartek 8. marca rozbrzmią pierwsze dźwięki podczas rundy eliminacyjnej.

„W tym roku od samego początku napotykaliśmy na problemy finansowe. Musimy przyznać, że coraz mniej podmiotów chce dofinansowywać wydarzenia kulturalne, a jeśli już się zdecydują to wybierają te bardziej medialne, niż te skromniejsze i mniej widoczne“ - tłumaczy dyrektor konkursu Marek Slonina z agencji Viking. Po szesnastu latach istnienia konkursu, organizacji setek koncertów klubowych i ogromnym rozwoju tego przedsięwzięcia (szczególnie w ostatnich 2 latach), poważnie zastanawiał się nad zakończeniem organizacji czeskiego konkursu. „Tak właśnie uczynili niedawno organizatorzy renomowanego ostrawskiego Boom Cupu, a jeśli i my podjęlibyśmy podobną decyzję, w naszym regionie tak naprawdę konkursy dla młodych muzyków zupełnie by zanikły. Tylko dzięki wsparciu kilku partnerów, a przede wszystkich miasta Hawierzów, w którym zrodził się Líheň i mamy w nim swoje pewne miejsce, zdecydowaliśmy się kontynuować i zawierzyć, że w przyszłym roku znów będzie lepiej. Tym bardziej cenimy wsparcie naszych obecnych partnerów i z pewnością nie zawiedziemy ich zaufania“ - dodaje Slonina. 17. edycja Líhenia więc trwa i już wkrótce przekonają się o tym jego miłośnicy.

„W tym roku koncerty konkursowe będą odbywać się tylko w 2 klubach – tradycyjnie w Jazz clubie w Hawierzowie i po raz pierwszy w Hard cafe w Karwinie. Wierzymy, że fani muzyki znajdą do nas drogę – organizujemy dla nich rundy eliminacyjne kwalifikując najlepsze kapele spośród zgłoszonych i nie pobieramy opłat za wstęp. Chcemy, aby mogli skupić się jedynie na naszych uczestnikach i dobrej muzyce“ - zaprasza serdecznie Marek Slonina. Pierwsza runda odbędzie się w Hawierzowie i w Karwinie w czwartek 8 marca o godz. 19:00. W Hawierzowie wystąpią 3 kapele z 3 krajów: Snowblind (Katowice, PL), Sorefingers (Havířov, CZ) i Shock session (Turzovka, SK), a w Karwinie same czeskie składy: GAIA (Otrokovice), IFA Rock (Chotěšov) i Mad Days (Praha). W sumie 16 koncertów konkursowych odbywać się będzie co tydzień w każdy czwartek. Zawsze będą występować 3 zespoły, z których profesjonalne jury wybierze jednego zwycięzcę. 4 najlepsze spotkają się w Wielkim Finale 2 czerwca 2018 r., gdzie zmierzą się o nagrody o wartości ponad 100.000 koron czeskich.

Więcej informacji o konkursie oraz szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej www.lihen.cz oraz na fanpagu.