Znamy już wszystkich półfinalistów Líheň 2018!
Publisher: Próbownia
Data: 2018-04-18T22:05:15+02:00
247 Wyświetleń

Przed weekendem odbyła się ostatnia tura eliminacyjna Líheň 2018, która dopełniła listę półfinalistów tegorocznej edycji. Do awansujących zespołów dołączyła grupa Kiwi z Polski i Pyrit ze Słowacji.

Koncert w hawierzowskim Jazz clubie był bardzo wyrównany. Pierwszym uczestnikiem był zespół IQ:60 – założony w latach 80-tych, a ostatnio reaktywowany. “Było widać, że chłopaki naprawdę bawią się swoją punk'n'rockową muzyką, a świetne podparcie daje im dobrze rokujący, młody perkusista. Niestety nie zaoferowali nic oryginalnego, jedynie poprawnie zagrany punkrock. Druga konkurująca kapela, Rousing Numbers z Hulina w Czechach, również zagrała dobrze, ale niczym nie zaskoczyla słuchaczy. Tym sposobem zwycięzcą tego dnia została, występująca jako trzecia, grupa Pyrit ze Słowacji. Z ich muzyki biła radość, a wokalista wypełniał przerwy pomiędzy utworami zabawnymi historyjkami, co zgrabnie dopełniało całości ich występu" - skomentował prowadzący tą rundę Milan Zupko, który podsumował ją jako wyrównaną, ale średnio interesującą.

Zupełnie inaczej było w piątek w karwińskim Hard Cafe. "Trzy zespoły, każdy o zupełnie innym charakterze - to zapowiadało niezapomniany wieczór i tak rzeczywiście było. Rozpoczęła polska grupa Kiwi, która zaproponowała nam swingovo-popową muzykę z powabnym śpiewem wokalistki. W klubie zapanował nostalgiczny nastrój iście z początku minionego stulecia. Drugi zespół, IN4MATION, zagrał nuty w stylu grunge, a atmosfera w klubie ewidentnie zgęstniała. Leniwy śpiew i gitary udowodniły, że i we trzech da się dobrze zagrać grunge. Jako trzeci wystąpili Zutroy, którzy próbowali zagrać coś w rodzaju art rock, przypominając znaną kapelę Rush. Koncert w Karwinie był bardzo udany, a ostatecznie pierwsze miejsce zajął reprezentant polski – zespół Kiwi" - opisał juror tego wieczoru, Rudolf Schweser.

Tym sposobem dobiegła końca pierwsza runda Líheň 2018, a w tym tygodniu rozpoczynamy już koncerty półfinałowe. W czwartek w Jazz clubie, a w piątek w Hard Cafe poznamy pierwszych dwóch finalistów tegorocznej edycji konkursu. "Do Wielkiego Finału, który odbędzie się 2 czerwca, mogą awansować w sumie tylko cztery zespoły i jesteśmy bardzo ciekawi kto to będzie. Szanse na miano finalisty Líheň 2018 ma czterech polskich, trzech słowackich i pięciu czeskich reprezentantów" - dodaje przedstawiciel organizującej całe wydarzenie agencji Viking z Hawierzowa. Szczegóły można znaleźć na stronie www.lihen.cz oraz na profilu FB.